توالی یابیسرطان سینه

نقش توالی‌یابی ژنوم در درمان شخصی سرطان

توالی‌یابی کل ژنوم(WGS) سلول‌های تومور می‌تواند به پیش‌بینی سرطان بیمار کمک کند و نشانه‌هایی برای شناسایی درمان مؤثرتر ارائه دهد. این روش شامل خواندن کل نقشه ژنتیکی یک سلول سرطانی و مقایسه آن با سلول‌های سالم فرد بیمار برای مشاهده چگونگی رخداد جهش DNA است. با مطالعه تمام جهش‌های موجود در کل ژنوم سرطان و جستجوی تمام نشانه‌های موجود در آن‌، امکان شناسایی فاکتورهای مختلفی که روی تومور اثر گذاشته‌اند، فراهم می‌شود.


محققان کمبریج با همکاران خود در سوئد برای درک اثرگذاری WGS در شرایط بالینی، تیمی تشکیل داده‌ و در حال اجرای پروژه‌ای روی یک جمعیت وسیع به نام SCAN-B هستند که از سال ۲۰۱۰ روی تمام زنان مبتلا به سرطان پستان در جنوب سوئد انجام می‌شود. این پروژه به دلیل حجم بالایی از اطلاعات بالینی، بسیار حائز اهمیت است.

محققان از WGS برای تجزیه و تحلیل تومورهای بیماران با تشخیص سرطان‌های سینه سه‌گانه منفی استفاده کردند. این سرطان‌ها حدود ۹٪ از سرطان‌های پستان را تشکیل می‌دهند و با پیامدهای ضعیف‌تری همراه هستند. به گفته محققان، داشتن نقشه ژنوم کامل سرطان برای هر بیمار به ما کمک می‌کند تا دریابیم چه عواملی باعث ایجاد تومور در هر بیمار شده و هر فرد را به طور مؤثرتری درمان کنیم.

آن‌ها از نوعی الگوریتم یادگیری ماشین به نام HRDetect استفاده کردند، که قبلاً برای شناسایی تومورهایی با ردپاهایی از جهش‌ در ژن‌های BRCA1 یا BRCA2 ایجاد کرده بودند. داشتن یک نوع از این دو ژن خطر ابتلا به سرطان پستان را تا حد زیادی افزایش می‌دهد. یک گروه نسبتاً جدید از داروهای ضد سرطان به نام مهارکننده‌های PARP به طور خاص برای این تومورها ایجاد شده است. نمرات HRDetect پیش از این نشان می‌داد که نسبت بالایی از زنان در جمعیت کل می‌توانند تومورهایی داشته باشند که بسیار شبیه سرطان‌های  BRCA1 / BRCA2 جهش‌یافته هستند.

با در نظر گرفتن نمرات، این تیم بیماران را به سه گروه با نمره بالا، متوسط ​​و پایین طبقه‌بندی کردند. بیمارانی که نمره بالایی می‌گرفتند، کسانی بودند که بهترین نتیجه را با استفاده از درمان‌های فعلی برای سرطان سینه سه‌گانه منفی داشتند- آن‌ها به احتمال زیاد به مهارکننده‌های PARP هم پاسخ می‌دهند و افراد با نمرات متوسط، ضعیف‌ترین نتیجه را داشتند.

درمان‌های فعلی سه‌گانه منفی سرطان پستان دارای اثربخشی اندکی بودند که نشان می‌دهد رویکردهای جدید برای مقابله با این سرطان‌ها ضرورت دارد. بیماران با نمرات پایین نیز نتایج ضعیفی داشتند، هرچند که به اندازه بیماران گروه متوسط ​​نبود. با این حال، مشخصات WGS در برخی از این تومورها ناهنجاری‌های بیولوژیکی را نشان داد که می‌تواند توسط داروهای موجود، مانند مهارکننده‌های نقاط بازرسی یا مهارکننده‌های AKT مورد هدف قرار گیرند.

دکتر یوهان استاف، نویسنده اول مطالعه گفت: “با استفاده از توالی‌یابی کلی ژنوم، ما می‌توانیم تومورهایی را که ممکن است به داروهای فعلی در بین بیماران مبتلا به سرطان سینه سه‌گانه منفی پاسخ دهند، تشخیص دهیم. سرعت فناوری توالی‌یابی بسیار بالاست به طوری‌که طی ۲۴ ساعت انجام می‌شود و ۲۴-۴۸ ساعت هم تجزیه و تحلیل داده‌ها زمان می‌برد.”

توالی‌یابی کل ژنوم پتانسیل بالایی برای ارائه یک رویکرد شخصی در معالجه سرطان دارد. در گذشته هزینه و مشکلات مربوط به مدیریت حجم عظیمی از داده‌ها موانعی بر سر راه کاربرد گسترده آن ایجاد می‌کرد. اما به زودی می‌توانیم این روش را به طور معمول برای همه بیماران به کار بریم.

توسط
EurekAlert
منبع
Nature Medicine
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن