آینده نگریبازار بیوتکنولوژیپزشکی بازساختیدیدگاهسلول های بنیادی

نگاهی به اهمیت حوزه سلول های بنیادی

بازار کنونی حوزه‌ی سلول‌های بنیادی رو به رشد است به گونه‌ای که به 36٪ در سال رسیده است و با پیشرفت‌های غیرمنتظره در زمینه‌ی بیماری‌های غیرواگیر (مانند: سرطان، دیابت، بیماری‌های قلبی و…) بیماری‌‌هایی که فرد می‌تواند در اثر سبک زندگی خود به آن‌ها مبتلا شود و فاکتورهای وابسته به سبک زندگی (مانند رشد مو در بخش مناسبی از بدن، گسترش توانایی‌های شناختی) به سرعت در حال توسعه می‌باشد. سرمایه‌گذاری‌ها در حوزه‌ی سلول‌های بنیادی در حال حرکت به بخش‌های با ریسک‌های بالا و شرکت‌های بزرگ‌تر است. به کمک یافته‌های بزرگتر و افزایش تجارب در این بخش، دانشمندان و پزشکان ممکن است بتوانند، دانش سلول های بنیادی را به سوی درمان چالش‌برانگیزترین بیماری‌های جهان پیش برده و توسعه دهند.


نگاهی به عملکرد سلول‌های بنیادی

در حال حاضر، سلول‌های بنیادی بدن شما به سختی کار می‌کنند تا هر دو هفته، پوست شما را بازسازی نمایند، سلول‌های قرمز و سفید خون شما را ساخته و هزاران عمل دیگر را که برای حیات شما ضروری‌اند را انجام می‌دهند. به بیان دیگر، می‌توان گفت که آن‌ها بنیان‌گذاران جوانی شما هستند!

سلول‌های بنیادی دو ویژگی اساسی دارند که آن‌ها را از سایر انواع سلول‌ها متمایز ساخته است. ویژگی‌هایی که عموم دانشمندان در مورد آن‌ها اتفاق نظر دارند: 

  • خودنوزایی(self-renew): این سلول‌ها می‌توانند حین تقسیم، سلول‌هایی از خودشان بوجود بیاورند.
  • تمایز(Differentiate): آن‌ها می‌توانند سلول‌های تخصص‌یافته یا تمایزیافته را بوجود بیاورند. این سلول‌ها بسته به نوع خود می‌توانند به همه‌ی انواع سلول‌ها تبدیل شوند.

نظریه‌ای در مورد سلول‌های بنیادی با توجه به سن هر فرد وجود دارد که بر اساس آن، سلول های بنیادی بدن افراد در بین سنین 30 تا 50 سال، به مرحله‌ای می‌رسند که از آن پس، میزان آن‌ها کاهش یافته و عملکردشان تضعیف می‌شود.

تاریخچه‌ مختصری از سلول‌های بنیادی

درحوزه سلول‌های بنیادی، تنها یک کاشف به چشم نمی‌خورد! تاریخ کشف این سلول‌ها به سال‌های 1800 میلادی یا حتی پیش‌تر بازمی‌گردد. اما نخستین روش درمانی موفق مبتنی بر سلول‌های بنیادی که به یک پیوند مغز استخوان مربوط می‌شود، به سال 1939 میلادی بازمی‌گردد. پیشرفت‌های چشمگیر صورت گرفته در حوزه‌ی ایمنی‌شناسی، امکان یافتن اهداکنندگان مناسب و هماهنگی آن‌ها با دریافت‌کنندگان را فراهم نموده است. در سال‌های 1970، پیوند‌هایی که با کمک اهداکنندگان غیرخویشاوند انجام می‌گرفتند، رشد و توسعه یافتند. در سال‌های 1980، دانشمندان موفق به شناسایی سلول‌های بنیادی جنینی در موش شدند که این کشف زمینه‌ای را جهت تحقیقات در حوزه کلون‌سازی گوسفند دالی در سال 1997 فراهم نمود.

تمامی این کشفیات و تحقیقات در حوزه‌ سلول‌های بنیادی، بستری مناسب را برای سایر تحقیقات علم پزشکی مهیا نمود. در سال 2012 نیز، جایزه نوبل پزشکی به کشف سلول‌های بنیادی پرتوان القایی (ips) اهدا گردید. این سلول‌ها از برنامه‌ریزی مجدد سلول‌های بالغ غیر بنیادی (سوماتیک) بوجود می‌آیند و می‌توانند رفتاری مشابه سلول‌های بنیادی جنینی را داشته باشند.

در بین سال‌های 2010 تا 2019 میلادی، نخستین موج‌ استارت آپ‌های حوزه سلول‌های بنیادی، به حرکت افتاد. همزمان، برنامه توسعه و تحقیق در بسیاری از شرکت‌های بزرگ دارویی به سمت ایده‌های نو و آزمایش‌های بالینی انسانی پیرامون ips و سایر درمان‌های وابسته، هدایت شدند.

پزشکی بازساختی در سال 2019 میلادی

مطابق داده‌های Q3 2019 data from the Alliance for Regenerative Medicine، حدود 959 شرکت در حوزه‌ پزشکی بازساختی در سراسر جهان وجود دارند که از 1052 آزمایش بالینی فعال، حمایت می‌کنند. تعداد 525 عدد از این شرکت‌ها در امریکای شمالی، 233 عدد از آن‌ها در اروپا و 166 عدد در آسیا حضور دارند.

در سال 2019 میلادی، شرکت‌ها در مجموع، 7.4 میلیارد دلار در حوزه پزشکی بازساختی سرمایه‌گذاری کرده‌اند که از این مقدار، 5.6 میلیارد در بخش ژن‌درمانی، 3.3 میلیارد دلار در بخش سلول‌درمانی و 114 میلیون دلار نیز به بخش مهندسی بافت اختصاص یافته است.

شاید هیجان‌انگیز‌ترین بخش پزشکی بازساختی، مربوط به درمان‌هایی است که به هدف خورده‌اند. در ادامه به بخشی از نتایج این درمان‌ها اشاره خواهیم نمود:

  • %60 از بیماران مبتلا به لوکمیای حاد که داروی Kymirah شرکت نوارتیس را مصرف کرده‌اند، هیچ اثری از سرطان در آن‌ها باقی نمانده و به بهبودی کامل دست یافته‌اند.
  • %75 از بیماران تالاسمی بتا وابسته به انتقال خون با دریافت داروی Zynteglo شرکت Bluebird Bio از طریق تزریق خون، درمان شده‌اند.
  • %93 از بیماران مبتلا به بیماری آتروفی عضلانی ستون فقرات با داروی Zolgensma شرکت نوارتیس درمان شده‌اند (این افراد توانستند بدون هوارسانی دائمی، 24 ماه پس از درمان زنده بمانند.).

در سال‌های آینده، بیش از این میزان را در رابطه با پیشرفت‌های حوزه پزشکی بازساختی انتظار خواهیم داشت.

قدم‌ بعدی در سلول‌های بنیادی

1- دستیابی به علوم جدید، اساس شکل‌گیری استارت‌آپ‌های نوین: چندین شرکت طی فعالیت خود در حوزه‌ی پزشکی بازساختی یا به شکل معمول فعالیت کرده‌ یا دستاورد مهمی را بدست آورده‌اند. این خروجی‌ها منجر به شناخت استعدادها شده و به سوی ایجاد شرکت‌های جدید هدایت می‌شوند. علم و سیستم سرمایه‌گذاری پیشرفت کرده و شرکت‌ها در موج بعدی، چالش‌های بزرگتری را دنبال خواهند کرد و با ایده‌های جدیدتر و بزرگتر به سوی نوآوری و تغییر پیش خواهند رفت.

2- به کارگیری مدل‌های توسعه و تحقیق (R&D) جدیدتر: سرمایه‌گذاری‌ها به سوی شرکت‌های بزرگ و بخش‌های مهم روانه می‌شوند. بخش‌هایی چون: انستیتو کالیفرنیا برای پزشکی بازساختی (California Institute for Regenerative Medicine). برنامه علم سلول بنیادی ایالت نیویورک (New York State Stem Cell Science). تعدادی از بخش‌های توسعه و تحقیق (R&D) دانشگاه‌های رهبر مانند مرکز تجاری‌سازی پزشکی بازساختی تورنتو، انستیتو زیست‌شناسی سلول بنیادی و پزشکی بازساختی استنفورد، انستیتو سلول بنیادی آکسفورد و در نهایت برجسته‌ترین آن‌ها؛ انستیتو سلول بنیادی هاروارد.

چرا می‌گوییم سلول‌های بنیادی؟ چرا پزشکی بازساختی؟

بیماری‌های واگیر عفونی یکی از مهم‌ترین عوامل مرگ‌و‌میر در سال 1900 بود. در حال حاضر شیوع بسیاری از این عوامل کاهش یافته است و بیماری‌های غیرواگیر نظیر انواع سرطان‌ها و بیماری‌های قلبی از مهم‌ترین عوامل مرگ‌ومیر شیوع بیشتری یافته‌اند. به گونه‌ای که رشد سرطان‌ها به (+300٪) و بیماری‌های قلبی به (+40٪) رسیده است.

طبیعتاً با به کارگیری ایده‌های نوین، دانشمندان و پزشکان بهتر می‌توانند به معالجه بیماری‌های چالش‌برانگیزی که امروزه جوامع بشری را به خود درگیر ساخته‌اند، بپردازند. امروزه از هر 7 عامل مرگ‌ومیر، 6 مورد مربوط به بیماری‌های غیرواگیر، نظیر: بیماری‌های قلبی، سکته، بیماری‌های ریوی، سرطان، بیماری آلزایمر و دیابت می‌باشد. بنابراین پزشکی بازساختی می‌تواند بهترین گزینه‌ برای درمان بیماری‌های غیرواگیردار شایع در زمان کنونی باشد.

توسط
WORLD ECONOMIC FORUM
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن