مهندسی ژنتیک

برنده امسال نوبل پزشکی کیست؟

دکتر یوشینوری اوسومی (Yoshinori Ohsumi) دانشمند برجسته ژاپنی موفق به کسب جایزه نوبل سال ۲۰۱۶ شد. علت اعطای جایزه به این دانشمند، تحقیقات گسترده‌ درباره تشریح مکانیزم‌های مولکولی و عملکرد فیزیولوژیکی اتوفاژی بوده است.


اما اتوفاژی چیست؟

به زبان ساده اتوفاژی به معنی “self-eat” می باشد، اما به واقع به معنی تجزیه و بازیابی اجزاء سلولی می باشد. دکتر اوسومی کاشف چندین ژن موثر در این فرآیند در قارچ ها و تعمیم دهنده آن به انسان بوده است.

در بیانیه بنیاد نوبل در اعطای این جایزه به این دانشمند آمده است:

“می دانیم که اتوفاژی فرآیندی است که طی آن بسیاری از فرآیندهای فیزیولوژیک کنترل می گردد. اتوفاژی به سرعت سوخت مورد نیاز جهت تامین انرژی و بازسازی اجزاء سلولی را فراهم می نماید و در پاسخ به کمبود انرژی و استرس سلولی، ضروری می باشد. باکتری ها و ویروس های حمله کننده به داخل سلول را از بین می برد و در رشد و نمو جنین و تمایز سلولی نقش اساسی بر عهده دارد. همچنین اتوفاژی در از بین بردن پروتئین های آسیب دیده و اندامک های داخل سلولی، جهت مبارزه با عوارض پیری سلولی نفش مهمی بر عهده دارد. اختلال عملکرد اتوفاژی در ابتلا به پارکینسون و دیابت نوع ۲ و همچنین بیماری ها و اختلالات ناشی از افزایش سن موثر می باشد. جهش در ژن های کنترل کننده اتوفاژی منجر به بیماری های ژنتیکی می گردد. اختلال در عملکرد اتوفاژی در ابتلا به سرطان نقش دارد. هم اکنون تحقیقات گسترده ای جهت تولید داروهای موثر بر اتوفاژی در بیماری های مختلف، در جریان می باشد.”

دکتر اوسومی در مقاله ای که در سال ۲۰۱۴، منتشر نمود به بررسی تاریخچه این موضوع پرداخته است. ایشان در این مطالعه توضیح می دهند چگونه باکتری های نظیر استرپتوکوک و سالمونلا که سلول ها را آلوده می کنند توسط اتوفاژی حذف شده و باکتری هایی نظیر شیگلا و لیستریا از این پروسه در امان می مانند.

دکتر اوسومی متولد ۱۹۴۵ ژاپن بوده و فارغ التحصیل دانشگاههای توکیو و راکفلر نیویورک می باشند. ایشان استاد تمام موسسه تکنولوژی توکیو بوده و جوایز متعددی را جهت تحقیقات خود دریافت نموده اند.

در ذیل مقاله ایشان با عنوان “Historical landmarks of autophagy research” و همچنین سخنرانی ایشان در مورد اتوفاژی آورده شده است.

منبع : کانال کمیته تحقیقات دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج)

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن